download Bildiğiniz üzere erpnedir.com olarak bir süredir Openbravo açık kaynak kodlu ERP yazılımının Türkiye lokalizasyonunu yürütüyoruz. Yerelleştirme için öncelikle dil dosyalarının – dosyalar XML formatında- Türkçe'ye çevrilmeleri gerekiyor. Çeviriye başlarken XML dosyalarını edit edebileceğim birkaç xml editörüne baktım. Ancak hiçbiri istediğim özelliklerde değildi. Ben de .net IDE sini kullanarak çevri yapmaya başladım. Ancak bir taraftan da biraz vakit bulsam da Openbravo çevirisine yönelik bir uygulama yazsam fikri sürekli aklımdaydı.

ı

Nihayet o vakti buldum ve ObTranslator adını verdiğim uygulamayı birkaç hafta önce yazdım. ılk deneme ve testleri ben ve çeviriye destek veren birkaç arkadaş yaptı. Ben de, madem uygulamayı yazdık, Openbravo camiasına sunalım, isteyen kullansın, open source a küçük bir katkı da bizden olsun dedim ve bu yazıyı kaleme aldım.

Yazının devamında uygulamanın download linki, kullanım amaçları ve kısa bir kılavuzu yer alıyor.

ndirme : Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Not : Uygulamanın çalışması için bilgisayarınızda .net framework 3.0 kurulu olmalıdır.

ObTranslator ne yapar

 • Openbravo XML dil dosyalarını edit edebilir.

Uygulama seçilen xml dosyasını okur ve bu dosyadan tekil bir liste çıkarır. Uygulama içinde bazı anahtar kelimeler birden çok kez yer alıyor. Dolayısıyla uygulama bu değişikliği tek seferde yapıyor. (Bildiğiniz "Replace All" işte)

 • Bir dosyayı referans olarak kullanarak diğer dosyaları güncelleyebilir

Uygulama, bir xml dosyasının içinden çevrilmiş tag leri bularak diğer xml dosyasındaki aynı tag lere uygulayabilir. Ben bunu şöyle kullandım: En geniş xml dosyası olan FIELD.xml i çevirdikten sonra, bu dosyayı kullanarak, diğer tüm dosyalardaki eşleşen tagleri otomatik çevirttim. Oldukça pratik oldu. Benzer xml lerde de çok işe yaradı. Örneğin menu.xml ile forms.xml birbirine oldukça paralel. Birini çevirdikten sonra diğerindeki eşleşen tagleri programa çevirttim.

 • Versiyon upgrade de işe yarar

Son olarak versiyon upgrade inde de çok işime yaradı. Aslında Openbravo önceki versiyon xml lerini import edip, yeni versiyonun dil dosyalarını içine gömerek, yeni versiyon dil dosyalarını oluşturabiliyor. Ancak bu fonksyion bende çalışmadı. Ben de uygulamanın üstteki özelliğini kullanarak, dil dosyaları kolayca güncelledim.

ObTranslator

 1. Buraya kaynak xml dosyasını (çevirilmiş veya çevirilecek), yandaki browse butonu ile girin.
 2. Buraya hedef xml dosyasını giriniz. (Eğer tek bir dosyayı çeviriyorsanız 1 ile aynı dosya ismini giriniz)
 3. Kaynak xml seçtikten sonra bu buton ile dosyayı okuyunuz. Dosya içeriği tekil olarak 8 nolu gridde gözükecektir.
 4. Hedef xml i seçtikten sonra bu buton ile dosyayı okuyunuz. Dosya içeriği olduğu haliyle (tekil değil) 9 nolu gridde gözükecektir.
 5. Bu buton ile 8 nolu griddeki çevrilmiş kelimeler, 9 nolu griddeki eşleşen içeriğe uygulanır. Kaydetme işlemi bu buton ile yapılır.
 6. Sadece ana kelimeleri çevirmek için, "First Column" u seçiniz. Bu seçim 8 nolu gridi filtreler.
 7. Çevirisi yapılmamış tagler için "columns != value", yapılmış tagler için "columns = value" seçiniz. Bu seçim 8 nolu gridi filtreler.
 8. Source xml deki dosya içeriği burada yer alır.
 9. Target xml deki dosya içeriği burada yer alır.
 10. Sadece bu kolon edit edilebilir. Orjinalin aynısı olan değeri silerek çevrinizi buraya yazabilirsiniz.
 11. Uygulama ile ilgili mesaj ve bilgiler bu panelde gözükür.

ObTranslator ne yapmaz

Openbravo'nun 2008 sonunda çıkması planlanan versiyonu 2.50 de, yazılımın çevirisi için, uygulamanın içinde "Translation Management" isminde bir modül olacak. Openbravo'dan Pheenan bu modülün sorumlusu ve oldukça gelişmiş bir uygulama hazırlıyor. ObTranslator, bu modülün yaptığı işleri yapmaz. Günlük kullanım için sadece basit bir editör sunar. 

ObTranslator ileride başka neler yapabilir

Aslında uygulamada yer almasını planladığım bir fonksiyon daha var. Uygulama basit olarak, bir klasördeki tüm xml dosyalarını tarayacak ve bu dosyalardan tekil bir tag listesi hazırlayarak bunu dictionary.xml olarak yine Openbravo formatında saklayacak. Çevirileri bu dosya üzerinde yapıp daha sonra tüm diğer dosyalara uygulama gibi bir işlevi olacak.

Ancak bu fonksiyon için henüz bir zaman planlaması yapmadım.  Birazda uygulamayı tüm dünyadaki Openbravo lokalizatörlerine sunup, onların da fikir ve görüşlerini aldıktan sonrasına erteledim diyebilirim. 

 Kısacası kullanan herkesin görüşlerini ve önerilerini bekliyorum.