pirate

Amerika’da silikon vadisinde, proje yönetim yazılımları alanında uzmanlaşmış bir firma olan PROJITY , Microsoft a ait MS Project yazılmının açık kaynaklı alternatifi OPENProj u açık kullanımına açtı. Word, Excel gibi ofis araçlarının opensource alternatifi Openoffice ailesinin proje yazılımı içermemesi bu alanda bir boşluk oluşturuyordu. 

 

Popüler bütün yazılımların Opensource (açık kaynak kodlu) alternatifleri oluşuyor. Bu durumda da, artık korsan yazılım kullanmanın bahanesi kalmadı. Bir yazılım için lisan ücreti ödemek istemiyorsanız, az bir çaba ile opensource alternatifine yönelebilirsiniz. 

Bildiğiniz üzere, uzunca bir süredir, MSOffice yazılım paketi ( word, excel, powerpoint, access ve outlook u içerir) ne alternatif olarak Openoffice paketi, yazılım dünyasının en başarılı opensource yazılımlarından biridir.

Her ne kadar word, excel gibi ofis araçlarının, temel bir ihtiyaç olduğu ve lisans bedelsiz olarak sunulması gerektiği tartışılsa da bu alanın lideri Microsoft, Ofis paketini lisans bedelli olarak satıyor. Korsan yazılım kullanmama konusunda, toplumsal duyarlılığın yeterince olugunlaşmış olduğu Avrupa ülkelerinde, lisans ücreti ödemek istemeyen birçok kuruş ki bunların arasında devlet kurumları da bulunmakta, ofis araçları için açık kaynak kodlu ofis paketi Openoffice i kullanıyor. 

MS Office paketinin proje yönetim yazılım MS Project i içermemesine paralel olarak, OpenOffice de herhangi bir proje yönetim yazılımı içermiyordu. Bu alandaki boşluğu gören ve değerlendiren, Amerika merkezli Projity firması, MS Project’e birebir alternatif olan, yazılımın ana ekranından da anlaşılacağı üzere, birçok açıdan da birebir benzeyen OpenProj yazılımın opensource olarak piyasa sürdü. Opensource yazılımlarının en popüler sitelerinden Sourceforge da sunulduğu günden bu yana her 35 saniye de bir download edilen yazılımın beta sürümünü siz de incelemek isterseniz  buradan indirebilirsiniz.

OpenProj, MS Office in tüm fonksiyonlarını içeriyor. Platform bağımsız bir yazılım olduğundan; Linux, Unix, Mac ve Windows ortamlarında da çalışabiliyor. Yapılan anketlerde, MS Project in Ofis paketi kurulu olan makinalardan % 7 sinde bulunduğu biliniyor. Dünya üzerinde OpenOffice kullanan yaklaşık 100.000 kullanıcı olduğundan hareketle,  OpenProj’un kısa sürede ciddi kullanıcı sayılarına ulaşacağı aşikar. Üstelik bu yazılım için herhangi bir lisans bedeli de ödenmeyeceği düşünüldüğünde, penetrasyonun çok daha hızlı olacağını tahmin ediyorum.

Yukarıdaki sebeplerden, firma sahipleri, OpenProj’un yerelleştirme çalışmalarına da azami önem veriyorlar. Projity’den Marc O Brien bana ulaşarak, OpenProj’un Türkçe’ye çevrimine ilgi duyup duymacağımı sordu. Ben de şu an için tüm konsantrasyonumu OpenBravo’ya verdiğimi, ancak Türk yazılım çevrelerinden ilgilenebilecek kişileri kendisine yönlendirebileceğimi söyledim. Buradan açık olarak bu duyuruyu da yapıyorum. MS Project ‘e çok benzeyen bir opensource proje yönetim yazılımı olan OpenProj’u Türkçe’ye çevirmeye gönüllü kimse var ise benimle veya Projity’den Marc O’Brien ile temasa geçebilir.