İşletmelerin verimliliklerini arttıran kurumsal yazılım üreticisi IFS’nin sektörel çözümlerini tanıttığı etkinlikler zincirinin ikincisi IFS Makine Günü ile devam etti. 20 Nisan 2011 Çarşamba günü Ritz -Carlton İstanbul’da gerçekleştirilen etkinlikte makine sektörünün değişen beklentileri ve iş süreçlerine yönelik olarak geliştirilen IFS Makine Çözümleri anlatıldı. 

Artım Bilişim ve Teknolojik Yazılımlar gibi IFS teknoloji partnerlerinin da desteklediği etkinlikte IFS ERP’nin makine sektöründeki farklı çözümleri katılımcılarla paylaşıldı. Değişen müşteri beklentileri doğrultusunda farklılaşan iş süreçleri hakkında bilgilerin sunulduğu etkinlikte makine sektöründe PLM uygulamaları başta olmak üzere, Ar-Ge ve Mühendislik Projeleri Yönetimi, Satış Yönetimi, Üretim Planlama ve Çizelgeleme, Atölyeden Veri Toplama, Satınalma ve Ambar Yönetimi, Bakım, Kalite ve Servis Yönetimi gibi IFS ERP Makine çözümleri katılımcılara aktarıldı.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan IFS Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ergin Öztürk kurumsal bilgi yönetiminin şirketlerdeki önemini vurgularken, karma üretim metotları, kapasite planlama çeşitleri ve termin planlama gibi makine sektöründe değişen iş süreçleri hakkında da bilgi verdi.

Makine sektörünün lider üreticilerine hizmet veren IFS Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Yöneticisi Göksel Sanbay ise aralarında Durmazlar Makine, FNSS, Friterm, Akar Makine, Erişim Makina, Ektam Makine, Merkad TÜVASAŞ, Yılmaz Redüktör gibi farklı iş süreçlerine sahip IFS ERP proje hikâyelerini örnekler ile açıkladı.

Makine sektörünün lider isimlerinden Durmazlar Makine Genel Müdürü Ahmet Civan, yaptığı sunumda ERP’nin firmalarına katkılarını genel hatları ile özetlerken, IFS ERP’nin entegrasyon kolaylıkları, esnek oluşu gibi proje detaylarını da katılımcılarla paylaştı.

IFS ERP Makine Sektörü Çözümleri hakkında ayrıntılı bilgi veren IFS Türkiye Teknik Satış Danışmanı Serdar Aksoy’un sunumu katılımcılar tarafından ilgi ile izlendi. ERP projelerinin sektördeki hızlı değişimler nedeni ile başarısızlıkla sonuçlandığını belirten ve bu nedenle referans projelerin öneminin yüksek olduğunu vurgulayan katılımcılar, IFS ERP Makine Çözümüne tam not verdiler.

IFS Türkiye Teknoloji Partnerlerinden olan TEKYAZ’ın Satış ve Pazarlama Direktörü İlker Uludağ Makine Sektöründe CAD, PDM/PLM, ERP İlişkisi ve Çözümler konulu sunumda, Solidworks gibi sektördeki binlerce firma tarafından kullanılan tasarım programları ile ERP entegrasyonu hakkında bilgi verirken, IFS ERP Solidworks entegrasyonunun firmaların süreçlerinde nasıl bir verimlilik kazandırdığını detayları ile paylaştı.

IFS Sektörel Günleri Ankara’da düzenlenecek iki etkinlik ile devam edecek. Geçtiğimiz aylarda İstanbul’da yapılan inşaat sektörü çözümlerinin paylaşıldığı IFS İnşaat Günü 12 Mayıs 2011 tarihinde Ankara’da tekrarlanacak. IFS Haziran ayı etkinliği ise enerji sektörüne özel çözümlerin tanıtılacağı etkinlik ile devam edecek. IFS Enerji Günü 9 Haziran 2011 tarihinde Ankara’da düzenlenecek.