Bu programla ERP uzmanları yetişecek

Bu programla ERP uzmanları yetişecek

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, SAP ile işbirliği yaptığı ‘Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP)’ alanında açtığı İngilizce İşletme Yüksek Lisans Programı’nda teoriyle pratiği birleştiren bir eğitim yaklaşımı benimseyecek

Günümüzde kurumsal kaynak planlaması (ERP) uygulamalarının ön plana çıkması ve özellikle büyük şirketlerin yanı sıra diğer şirket ve kurumların da bu alanda yatırım yapıyor olması uzman ihtiyacını da ortaya çıkardı. Bu ihtiyaçtan yola çıkan Kemerburgaz Üniversitesi, ERP alanında açtığı işletme yüksek lisans programı da MBA programına entegre edilmiş SAP sertifika eğitimlerinden oluşuyor. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Doç Dr. Güner Gürsoy, böylece sektörel ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte, hem ERP yöneticilik yetkinliklerine hem de SAP uygulamalarına hâkim uzmanlar yetiştirilmesinin mümkün olacağını söylüyor. Programa İngilizce işletme yüksek lisans programı olması nedeniyle lisans diploması sahibi olan herkes başvurabiliyor. “Bu program, özellikle kurumsal kaynak planlaması (ERP) konusunda çalışmakta olan veya bu alanda kariyer edinmek isteyen kişilere ayrıcalıklı bir imkân sunuyor” diyen Gürsoy, halen bu alanda çalışanların programa katılarak ERP uygulamalarını öğrenme ve geliştirme imkanı bulacaklarını vurguluyor. Üniversiteden yeni mezun olan veya kariyer değişikliği yaparak ERP alanında yetkinlik kazanmak isteyen kişiler için de programın avantajlı olduğunu söyleyen Gürsoy, “Programa katılan kişinin ERP konusunda bir bilgisi olmasa dahi yönetim dersleri, ERP dersleri ve SAP tabanlı ERP uygulamalı eğitimleri ile bu alanda uzman olabilecek, hatta bir üst seviyeye çıkararak, bireysel SAP danışmanlığı yapabilecek düzeye de çıkarabilecek” diyor. Program, MBA derslerini ve SAP sertifikasyon eğitimlerini tek bir çatıda toplayarak, teori ile pratiği aynı potada eriten yapısıyla ayrıcalıklı bir program olma özelliği taşıyor.
 
“İnsan kaynakları profili zenginleşiyor”
Şirket ve kurumlar program tasarımının önemli bir parçasını oluşturmuş. Kurumsal eğitim işbirlikleriyle şirketlerde ERP alanında çalışan bireylerin ERP uzmanı ve sertifikalı SAP danışmanı olmaları sağlanarak, şirketlerin kariyer planlarına uygun nitelikte insan kaynakları profilinin zenginleştirdiğini söyleyen Güner Gürsoy, “Şirket ve kurumsal ERP uygulamalarının geliştirilebilmesine yönelik veya bu alanda karşılaşılan problemlerin giderilebilmesine yönelik çalışmalar program kapsamında proje olarak yapılabilecek ve yapılan çalışmanın sonuçlarından şirket ve kurumlar da kazançlı çıkacak” diyor. Ayrıca, uluslararası ve ulusal başka şirket ve kurumlardaki ERP uygulamaları hakkında edinilecek bilgiler kıyaslama yapılabileceklerini de söylüyor Gürsoy. Programın EMEA (Avrupa, Afrika ve Orta Doğu) bölgesinde altıncı üniversite olarak Kemerburgaz Üniversitesi’nde uygulanmasından büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Gürsoy, mezun olanların ERP dalında MBA diplamasının yanı sıra SAP Danışmanlık sertifikasını da alabilecekleri bilgisini veriyor. Kayıtların başladığı program 13 Şubat 2012’de başlayacak. Ayrıntılı bilgi sbe@kemerburgaz.edu.tr adresinden alınabilir.