ERP Projelerinde Desteğin Önemi

Yazılım dünyasında tek seferlik satışın yerini hizmet modelinin alması; bakım ve destek hizmetlerinin de en az yazılımın kendisi kadar öne çıkmasına yol açtı. ERP projesi kapsamında ne kadar iyi bir analiz yapılırsa yapılsın; bazı unsurların canlı kullanıma alınmadan öngörülmesi mümkün değildir. İşletmenizin yapısına, süreçlerine ve hatta çalışanlarınızın kullanım alışkanlıklarına bağlı küçük detaylar; canlı kullanımdan önce tespit edilemeyen bakım ve destek ihtiyaçlarına kapı açar.

Bu gibi durumlarda çözüm sağlayıcısının iyi bir destek hizmeti sunması, kullandığınız üründen en yüksek faydayı elde edebilmeniz için hayati önem taşıyor. Proje boyunca birlikte çalıştığınız, bir “takım arkadaşı” gibi sürekli yanınızda yer alan çözüm sağlayıcısından, canlı kullanıma geçişten sonra da aynı ilgi ve özeni beklemek en doğal hakkınız.

ERP-Project-Manager-600.jpg

Firmalar için böyle bir destek sağlayıcı bulmak kolay değil. Çoğu zaman proje sonrası süreçte bakım ve destek kavramı; ilgili bölgede çalışan 1-2 kişilik küçük ekiplerin ajandasına veya telefonu açtığı anda fatura kesen destek hatlarına bağlı oluyor. Destek hizmetlerine erişimin kısıtlı veya zorlu hale gelmesi, bir süre sonra bu hizmetin tercih edilmemesine sebep oluyor. Destek kesilince, sorunlar mecburen doğal bir süreç gibi kabul ediliyor ve görmezden geliniyor. Böyle bir senaryoda ERP projesinin kurulumu başarılı olsa dahi; işletmeye gerçek bir fayda sağladığını söylemek mümkün olmuyor.

Oysa Login ERP gibi proje sonrasında da sınırsız destek hizmetini her an ulaşılabilir şekilde veren bir çözüm ortağıyla çalışan şirketler; ERP kurulumu sonrası canlı kullanımda ortaya çıkan sorun ve ihtiyaçlara anında yanıt alıyor. Hızlı destek sunulmasıyla birlikte destek ekibiyle kurulan iletişim güçleniyor ve en küçük aksaklıklar dahi bu yolla çözülebilir hale geliyor.

Destek ekibinin adeta şirket içinde bir departman gibi disiplinli çalışması ve kolay ulaşılabilir olması; işletmenin her türlü beklentisinin çok daha kolay çözüme kavuşmasını sağlıyor. Böylelikle bir ERP projesinden elde edilen fayda her zaman en yüksek seviyede gerçekleşiyor.

Yazar: Levent SILAY – Login Yazılım

Sonrası ERP Projelerinde Desteğin Önemi ERP HABER ilk ortaya çıktı.

Source: ERP Makaleleri