İşletmenin kaynaklarının tespiti ve mevcut kaynakların en doğru şekil ve en doğru zamanda değerlendirilmesi açısından ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) yazılımları büyük önem taşıyor. İşletme içerisindeki birimlerin birbirleriyle entegre çalışmasını sağlayan ERP, şirkette o anki tüm iş akışlarının istenildiği zaman raporlarla izlenmesini mümkün kılıyor. ERP sistemleri üst ve orta düzey yöneticilerin şirket stratejilerine yön vermelerini kolaylaştıracak araçlar olarak, şirketlerin geleceğini belirleyecek kararların en hızlı ve en az sapmayla alınmasına destek veriyor.

Yöneticilerin sağ kolu

Bir kurumun operasyonlarının, finanstan üretime, hemen her aşamasını otomatik hale getiren ERP, bu nedenle artık iş dünyasında yöneticilerin sağ kolu durumunda. Rekabette önde yer almak ve global pazarda kazanmak için güçlü bir temele sahip olmak gerektiğinin farkında olan yöneticiler, ERP alanındaki yeni gelişmeleri takip etmenin şirketleri için en doğru sistemi seçmek kadar önemli olduğunu biliyorlar. Zira dünyada ve Türkiye’de teknoloji alanında yaşanan hızlı değişim ERP alanını; ERP alanında yaşanan değişimler de şirketlerin kaderini doğrudan etkiliyor.

Bulut bilişim, mobilite ve sosyal medya rol değiştiriyor

ERP dünyasında konuşulan trendlerin başında elbetteki son yılların en popüler konularından SAAS ve onun yansımalarından bulut bilişim geliyor. HTML5 alanındaki gelişmesiyle birlikte artık olgunluk çağını yaşamaya başlayan bir web teknolojisi haline gelen ERP, şirketler olarak web’e bakışımızı tamamen değiştirmeye hazırlanıyor. Bu nedenle bu yıl, SAP gibi geliştiricilerin yeni SAAS çözümleriyle tanışacak ve çok daha fazla şirketin BT yapılarını “bulutlara” taşıyacağını duyacağız. Özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler bu trendin başını çekiyor olacak. Büyük şirketler ise şube ve bayilerini, dünyanın dört bir yanında bulunan bölüm ve ofislerini daha iyi yönetebilmek adına bulut teknolojilerini uygulamaya koyacaklar.

Bu yıl ayrıca, kurumsal veriye erişip genişleten mobil çözümler ve sosyal ağların şirketlerin oyuncağı olmaktan kurtulduğu yıl olacak. 2011’de artık bir zorunluluk haline gelecek olan mobilite ve sosyal medya uygulamaları sayesinde şirketler, gerçek bir değer ortaya koyacaklar. Bu uygulamalara ait özellikleri kendi ERP sistemlerine adapte etmeyi başaran şirketler, yaptıkları çalışmaların faydasını somut olarak görmeye başlayacaklar. Zira bir şirkete ait hemen her bilgiyi kayıt altına alan bir sistem olarak ERP, sosyal medya araçlarının girileceği en doğru yer. Dahası, ERP üzerine yapılan adaptasyonlar güvenlik risklerinin ortadan kaldırılmasını sağlarken, çalışanların işlerini sosyal medyaya yaymasıyla da verimlilik artışı yakalanıyor olacak.

SAP ERP çözümleriyle şirketler bir adım önde

Mobil çözümler, sosyal ağ araçları, bulut bilişim gibi tüm yeniliklere sahip olan SAP iş çözümleri ise üretim planlamasından stok kontrolüne, müşteri ilişkilerinden insan kaynakları yönetimine kadar tüm iş süreçlerini kontrol altında tutarak firmaların verimliliklerini ve karlılıklarını artırmasına yardımcı oluyor. SAP iş çözümleri, küçük, orta ölçekli ya da büyük her ölçekteki firmanın aynı iş koşulları içinde hareket etmesini sağlayarak, rekabet ortamında eşitlik sağlıyor. SAP iş çözümleri sayesinde şirketler farklı departmanlar arasında entegrasyonu sağlıyor, stok maliyetlerini azaltıyor, karlılıklarını artırıyor, işletmelerin planlı, hızlı ve verimli üretim yapmasını sağlamasının yanı sıra satış ve pazarlama faaliyetlerini de düzenliyor. Şirketlerin bulundukları sektöre özgü gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan SAP ERP uygulaması, böylece kurumların sektöre özel ihtiyaçlarına da tam olarak cevap verebiliyor.

Uğur CANDAN
SAP Türkiye COO

* Makale www.maksihaber.net sitesinden alınmıştır.