Üreticiler için 2018’deki 4 Büyük Teknolojik Trend

Sizce üreticiler için 2018’in en heyecan verici trendleri neler? Bugün, imalat sanayiinde faaliyet göstermek için oldukça heyecan verici bir zaman. Daha önceki yazı dizilerinde de açıkladığımız gibi; gelişen teknolojiler ve globalleşme imalatı sürekli olarak dönüşüme uğratıyor.

üreticiler 2018 trend

Piyasada uzun bir süredir “Teknoloji bütün işlerimizi çalacak” şeklinde popüler bir efsane dolaşsa da bu korku Türkiye’deki imalat için oldukça yersiz. İşin aslı, teknoloji bazı işleri değiştirdiği ve hatta bazılarını da ortadan kaldırdığı halde, tamamen yeni üretim kategorileri de yaratıyor. Bu teknolojik değişiklikler, matematiksel analizden IoT’ye, makine öğrenimine ve çok daha fazlasına kadar bir dizi teknik beceride uzman olanlar için yeni fırsatlar sunuyor.

Forrester Research‘e göre, son on yılda ortaya çıkan yeni teknolojilerin doğrudan sonucu olarak, dünyada 15 milyon yeni istihdam alanı yaratılacak bu istihdam alanlarının çoğu da üretimde olacak. 2018’in ve sonrasının en başarılı üretim şirketleri, onları yeniliğe ve büyümeye yönlendiren yeni teknolojilerle proaktif bir şekilde çalışacak olanlardır. 2018 yılının sloganı “çeviklik”, gerçek zamanlı olarak nerede bulunduğunuzu (verilerinizdeki görünürlük vasıtasıyla) bilmenizi sağlayan kurumsal kapasiteye sahip olmanız ve artan piyasa değişimine ayak uydurmak için hızlı, veri odaklı kararlar alabilmeniz anlamına gelir.

Peki, üreticiler için 2018 yılının en heyecan verici trendleri nelerdir? İşte, o trendlerin bir listesi:

1.  IoT ve Akıllı İmalat

Bugün, hemen hemen her makinaya bir sensör ekleyerek, anlık olarak verilerin alınmasına ve gönderilmesine olanak tanıyan “akıllı” cihazlara dönüştürebilirsiniz.

IoT ve akıllı imalatın en büyük avantajı, tahmin edebileceğinizden çok daha fazla veriyi toplayabilmeniz ve paylaşabilmenizdir. Fakat buradaki asıl kritik nokta, sinyalleri (tanımlamak istediğiniz), istenmeyen verilerden (dikkate almak istemediğiniz) nasıl ayırt edeceğinizdir. Akıllı üretim, liderlerin derin düşünmesini gerektirir. Operasyonlarınız için en önemli veriler hangileridir? Şirket önceliklerinizi belirleme ve doğru kararlar almanız noktasında  kullanılacak verilerin seçimi oldukça önemlidir. Akıllı üretimi destekleyebilmek için doğru teknolojiye sahip olmanız esastır ve IoT ile ERP’yi entegre etme sürecinizde abas ERP sizler için harika bir ortaktır. Fakat her ne kadar doğru ortakla çalışıyor olsanız dahi verileri analiz edecek ve buna bağlı olarak harekete geçecek akıllı insanlara da ihtiyacınız olacak. Akıllı teknoloji ve akıllı insanlarla harmanlanan akıllı imalata geçiş, 2018 ve sonrasında üreticiler için daha fazla verimlilik, çeviklik ve karlılığa dönüşecek.

2. Matematiksel Analizler Daha Öngörülü Hale Geliyor

Gelecek trendleri daha iyi tahmin edebilmek için matematiksel analizi kullanmak, doğrudan ilk trend olan “IoT ve Akıllı İmalat” ile ilgilidir. Üreticiler daha fazla veri toplamaya başladıkça, verilerin ortaya çıkardığı modelleri analiz etmek için de algoritmalara ve makine öğrenimine yöneliyorlar. Böylece, geleceğe ilişkin daha akıllıca ve daha öngörülü karar alabiliyorlar. Öngörülü analiz, üreticilerin değişim için giderek daha fazla oranda hazırlanmalarına da olanak tanıyacak. Bu değişiklik, önümüzdeki ay bozulabilecek bir makine (bu nedenle bugün hizmet veriyor), stok / tedarik ihtiyaçlarının değişmesi (bu ay daha fazla bileşene ihtiyacımız var, ancak bir dahaki ay daha az) ya da önümüzdeki çeyrek için pazar veya tüketici talebindeki değişiklikler (trend olan ürünleri daha fazla üretmenizi sağlayan) olabilir.

Birçok üretici, gelecekle ilgili iş planlarını; “Hangi firma için ne ürettik? Hangi firmalar en önemli müşterilerimiz?” gibi sorulara aldıkları cevaplar, geçmişe dönük faaliyet analizleri doğrultusunda yapmaktaydı. Bugün geldiğimiz noktada ise; bu sorular yerini çok daha fazla gelecek odaklı sorulara bırakmış durumda: “Sektör nereye gidiyor? “Değişen pazar ihtiyaçları ve müşteri talepleri neler? Sektörel değişimlere adapte olabilmek ve değişen pazar ihtiyaçlarına hızla cevap verebilmek için yapmamız gereken değişikler neler?”

Tıpkı abas ERP’nin yaptığı gibi, teknolojileri akıllı insanlarla bir araya getiren öngörü yeteneğini inşa etmek, hangi üreticilerin yenilik yaptığını, yeni rekabet avantajları yarattığını ve pazarlarını sürekli olarak değişen bir çevre içinde yeniden şekillendirdiklerini tanımlayacaktır.

üreticiler 2018 trend

3. Sanal ve Artırılmış Gerçeklik VR & AR

İmalat sektöründeki 3D baskı artırılmış gerçeklik, Temmuz 2016’da Pokemon Go’nun piyasaya sürülmesiyle beraber oldukça popüler bir kavram haline gelmeye başladı. TechRadar, AR ve VR arasındaki farkı ise şöyle açıklıyor: “sanal gerçeklik (VR) sizi tamamıyla bilgisayar tarafından üretilmiş bir dünyaya götürürken, artırılmış gerçeklik (AR) bilgisayarla oluşturulan görüntüleri gerçek dünyanın üzerine bindiriyor.”

VR ve AR, üreticilerin ürünler fiziksel olarak geliştirilmeden daha önce ürün tasarımı, üretimi, montajı ve çok daha fazlasıyla ilgili senaryolar geliştirip test edebilecekleri harika simülasyonları mümkün kılar. Bu VR ve AR araçları problemleri düşük maliyetli ve düşük riskli olarak çözmeyi kolaylaştırır, imalat zamanını (ve maliyeti) büyük ölçüde azaltır ve geliştirilmekte olan ürünlerin kalitesini arttırır. Enginnering.com, AR’nin kompleks montaj süreçlerinin kolaylaştırılması için de kullanılabileceğini söylüyor.

Bu kullanımların ötesinde, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR)’dan çalışanların eğitimi noktasında da yararlanılabiliyor. Öyle ki, çalışanlar gerçeğe yakın sanal senaryolara sokuluyor ve beyinleri bu senaryolara adeta gerçekmişçesine tepki veriyor. Sıkıcı bir kitaptan ya da derste öğrenmekten çok daha etkili!

4. Seri Üretim için 3D Baskı Teknikleri

İmalat sektöründe hızla gelişen 3D baskı tekniklerindeki son trend ve gelişmelerden uzun zamandır haberdarız. Günümüzde 3D teknolojisi yalnızca tekli veya özel üretim için ​kullanımının çok daha ötesine geçerek; gelişmiş seri üretim için de kullanılabilen bir teknoloji olarak karşımıza çıkmakta.

üreticiler 2018 trend

Yeni teknikler ve teknolojiler, 3D yazıcıların farklı metaller ve malzemelerle çalışabilmesine, aynı zamanda nesneleri daha hızlı ve daha yüksek oranlarda üretebilmesine olanak tanıyor. Örneğin; Adidas, spor ayakkabı tabanlarını üretmek için yeni bir 3D baskı tekniği kullanmaya başladı. The Economist dergisi, bu tekniğin yılda 1 milyon çift spor ayakkabı üretebilmek için ABD ve Almanya’daki son derece otomatik üretim merkezlerinde kullanılacağını aktarıyor. Buradan da açıkça anlaşılıyor ki, 3D baskı teknolojisi üreticiler tarafından yenilikçi ve heyecan verici şekillerde iyileştirilmeye ve gittikçe daha fazla uygulanmaya devam edecek.

Peki, buradan çıkarılacak ana fikir nedir? 2018 yılı, imalat sanayii için teknoloji trendleri noktasında heyecan verici bir yıl olacak. Şirketiniz yukarıda bahsedilen 4 teknoloji trendinden hangisine yatırım yapacak? abas ERP, “güncel” trendlerin ne olduğuna bakmaksızın, istediğiniz yere çeviklikle ulaşmanızda size yardımcı olur.

Üretimde Mükemmellik başlığına sahip güncel broşürümüzü indirerek, imalat endüstrisini etkileyen trendler hakkında daha fazla bilgi edinin veya info@abas.tc e-posta adresimiz üzerinden hemen bir demo talebinde bulunun.

Sonrası Üreticiler için 2018’deki 4 Büyük Teknolojik Trend ERP HABER ilk ortaya çıktı.

Source: ERP Makaleleri